AB Philea lådauktion 2022-10-01 provision 20% tillkommer
Kontakta Krister Jakobsson om telefon bud fram till 3h före auktionsstat. 070-6261380
1. Stor fyndlåda bland annat mycket massvara, snygga Norska stämplar och 100-tals helt nya perg.kuvert.
Sv 250,00
2. Stor fyndlåda Massor,bland annat massor av motivserier på instickskort.
Hv 500,00
3. Stor låda med bland annat massor av snygga Sverigestämplar och Tyskland, med mera.
Hv 200,00
4. Fyndlåda blandat. Mycket att gå i genom.
Hv 200,00
5. Låda med stora instickskort bl.a. Svenska stämplar och block från flera länder
Sv 200,00
6. Två album med bland typ visir med bl.a. en del nominal. Bra album
Sv 100,00
7. Västerbottensstämplar/ samling i tre pärmar inkl. lyx. Lågt utrop
Sv 100,00
8. Två pärmar med brev, bland annat cirka vattenavläsningar i Norr och Västerbotten 1910-tal, som sistadagsstämplar
Sv 100,00
9. Grundsamling Norden intresant album,rätt mycket mtrl.
Gr 100,00
10. Färgvarianter enligt Olle petterssons färglikare F.9. 12 öre vapen komplett
Sv 420,00
11. Färgvarianter enligt Olle petterssons färglikare F.33. 20 öre ringtyp komplett
Sv 160,00
12. Norge F.3. 3 skilling K.v.750:- med våran bedömning
No 160,00
13. Norge F.4. 4 skilling K.v.140:- med våran bedömning
No 120,00
14. Norge F,5. 8 skilling K.v.400:- med våran bedömning
No 140,00
15. Norge F.5. 8 skilling K.v.400:- med våran bedömning
No 140,00
16. Finland F.9 k.v. 175:- med våran bedömning
Fi 80,00
17. Finland F.7 k.v. 2500:- med våran bedömning
Fi 250,00
18. Finland F. 43 k.v.4000:- med våran bedömning
Fi 350,00
19. Sverige F.13 lokalmärke k.v. 4000:- med våran bedömning
Sv 350,00
20. Sverige F.61 v1 otandad med våran bedömning
Sv 120,00
21. Pärm med brev bara Umeå stämplar, inkl pob, Lbo, lösa sorterade mycket bra
Bre 950,00
22. Pärm med brev bara Gamla Storuman kommun m.m. stämplar, inkl pob, Lbo, mycket bra
Bre 450,00
23. Pärm med brev Sorsele kommun stämplar, inkl pob, Lbo, lösa sorterade mycket bra
Bre 450,00
24. Pärm med brev bara Vindeln stämplar, inkl pob, Lbo, lösa sorterade mycket bra. Hällnäs+ alla byar
Bre 1 150,00
25. Pärm med brev Norsjö Malå kommuner-stämplar m.m.
Bre 350,00
26. Pärm med Lycksele Storuman stämplar. M.m.
bre 250,00
27. Pärm med Dorotea Vilhelmina kommuner stämplar m.m.
bre 420,00
28. Häfte med Bjurholm, Fredrika, Åsele stämplar m.m.
Bre 650,00
29. Pärm med brev och lösa Norrlands stämplar
Bre 450,00
30. Pärm med brev och stämplar södra Norrland
Bre 450,00
31. Pärm med Umeå byar i kommunen Sävar Tavelsjö m.m.
Vyk 350,00
32. Stämplar monterade brev Ånäset Burträsk 6/5 1871
Brev 220,00
33. Stämplar monterade brev Dalkarså 21/2 1871
Brev 280,00
34. Montering med Umeå pob
Stäm 90,00
35. Monterat Norrbotten stämplar + kort
stä 150,00
36. Monterat Piteå stämplar + kort
Stä 150,00
37. Monterat Luleå stämplar + kort
Stä 150,00
38. Monterat Norra Degerfors stämplar + kort
Stä 350,00
39. Monterat Vindeln stämplar + kort
Stä 150,00
40. Monterat Vindeln stämplar + kort
Stä 150,00
41. Monterat Hällnäs stämplar + kort
Stä 150,00
42. Varianter prickar o streck på insticksblad
Stä 150,00
43. Stämpel RATHAN blå P 2500:- med intyg HOW
Stä 950,00
44. Stämpel Degerfors VBT k.v. 1000:- med våran bedömning.
Stä 750,00
45. Stämpel Norra Degerfors med våran bedömning
Stä 60,00
46. Stämpel Västerhiske P 150:- medvåran bedömning
Stä 50,00
47. Stämpel Västerliden P 1000:- med våran bedömning
Stä 340,00
48.

49. F.32 x K.v.275:- med våran bedömning
S 150,00
50. F.9b x K.v.2000:- med våran bedömning + O.P
S 650,00
51. F.4.stämplat K.v.5000:- med våran bedömning + H.O.W.
S 850,00
52. F.2 h stämplat K.v.950:- med våran bedömning + O.P.
S 350,00
53. Litet fotoalbum med brev och vykort Umeå svåra stämplar fyrkant m.m.
Sv 950,00
54. Litet fotoalbum med brev och vykort Vindeln svåra stämplar m.m.
Stä 650,00
55. Norden förtryckta + insticksalbum 7 st
A 150,00
56. FDC Sverige 1980 talet
A 90,00
57. 1 st Skokartong. Perg.kuvert med blandat men sorterat Sverige
A 150,00
58. HV insticksalbum fynd
Hv 110,00
59. Tyskland klipp m.m. 1 låda BRD nyare + pärm
Hv 110,00
60. Urvalshäften Hv 7 st blandat
Hv 90,00
61. HV insticksalbum fynd mycket USA
Hv 90,00
62. Fyndlåda Sverige blandat med små lådor FDC m.m.
Hv 90,00
63. Svenska stämplar 2 st tjocka insticksalbum sorterade mycket oscar
Brev 350,00
64. Svenska stämplar 4 st insticksalbum sorterade Klipp + tvättat många lbb och pob
Hv 250,00
65. 2 st insticksalbum Ryssland Bulg?
Hv 90,00
66. Hv förtryckta album gamla 4 st
HV 80,00
67. 2 st förtryckta Ungern album
USA 90,00
68. 1 st låda med Danmark i perg.kuvert
USA 150,00
69. Hv 3 st insticksalbum Ryssland, Kina, Tuna + Motiv. m.m.
Hv 100,00
70. Hv 3 st insticksalbum mycket Motiv. + en del gamla Svenska Häften m.m.
Hv 200,00
71. 1 st pärm med ostämplade brev med frimärken från Oscar
Hv 220,00
72. Stor pärm med mtrl. Från Arne Blomgren BD. Brev.m.m.
Sv 80,00
73. Motiv 4 st insticksalbum med bara motiv, Fjärilar, hundar, hästar, bilar m.m.
Hv 160,00
74. Insticksalbum med stämplar Sverige klipp och tvättat + gammalt nominal för några hundra.
Stä 120,00
75. Skokartong med brev b.a. västerbottensstämplar och sistadags lyxstämplar från delar av Norrland.
Stä 100,00
76. Upp emot 200 moderna Norge med lyxstämplar.
No 200,00
77. Kartong med större tomma perg.kuvert, bl.a.flera hundra nya. Lågt utrop

150,00
78. Bra grundsamling Tjeckoslovakien
Tj 300,00
79. Malta parti/samling i album
Ma 100,00
80. Fyndlot med massor av lyx och prakt modernt Sverige
St 200,00
81. 1 pärm med 27 st motivblad, Nom 1305:-

700,00
82. Pärm Automathäften
150,00
83. Pärm Vykort. Jämtland ca 67 st
Vyk 200,00
84. Pärm Sverige ostämplat från 1940-1967

100,00
85. Pärm med brev med gamla titlar
Bre 200,00
86. Vykort V.B.T. och Norrbotten 177 st
Vyk 200,00
87. Vykort Vindeln
Vyk 100,00
88. Vapen-Brev Umeå 1867-12-18
Bre 90,00
89. Vykortsalbum Sverige 87 st
Vyk 250,00
90. Frimärken H.V.
Hv 100,00
91. Årsset Sverige 1990 nom 203:-

100,00
92. Pärm med insticksblad

60,00
93. Pärm med plastfickor, för brev 12 st, för häften 46 st

60,00
94. Messina Sicilien 28/12 1908

50,00
95. Sverige Frim.m.m.

100,00
96. Skokartong med Vykort mycket kyrkor mest Norrland.

150,00